Home » Military » Jet Fighters » F-16 General Dynamics » Geri adım attıran rest: Türk F-16’ları Akdeniz’i geçip karargahı başına yıkar…

“Suriye’den sonra Libya’da da Ruslarla baş başa mı kalıyoruz?” adlı köşe yazısında, “Rus savaş uçakları devreye girerse Libya Suriye’ye dönebilir” dedi. Hafter’in son tehdidi sonrası Türkiye’nin “F-16’lar Akdeniz’i geçip Hafter’in karargahını da vurur” restini hatırlatan Acet, geçen sene de benzer bir tehdidi yapan darbeci komutanın nasıl geri adım attığını anlattı.

Ruslar, Hmeymim’den kaldırdıkları 8 savaş uçağını Libya’da Hafter güçlerinin kontrolündeki Tobruk ve El Cufra’da bulunan hava üslerine indirmişlerdi.

Peki bu neyin habercisiydi?

Güvenlik toplantıları, takvimle belirlenmiş belli periyotlarla yapılmıyor.

Ne zaman önemli bir gelişme olduysa, ya da ne zaman önemli bir karar alınacaksa genelde bu toplantılar öyle zamanlarda yapılıyor.

Çarşamba günü İstanbul Huber Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan zirvenin mahiyeti de böyle olmalıydı.

İçinden geçtiğimiz Kovid-19 sürecinde uzaktan video konferans usulüyle olabilecek böyle bir toplantının, ihtimal “içerik güvenliği” gerekçesiyle yüz yüze bir format ile yapılması yine “önemli bir gelişme” nedeniyle bu zirvenin yapıldığını ihsas ediyordu.

Güvenlik zirvesinin hızlıca toplanmasını gerektiren o önemli gelişme muhtemelen Libya’dan gelen haberlerle ilişkiliydi.

Masada Rus savaş uçaklarının Suriye’den Libya’ya taşınmasından cesaret alan Hafter güçlerinin, son günlerde verdikleri büyük kayıpların da öfkesiyle Türkiye’ye dönük yeni tehdit açıklamaları yapması da vardı.

Darbeci Hafter’in Hava Kuvvetleri Komutanı Caruşi, “Önümüzdeki saatlerde Libya tarihindeki en geniş kapsamlı hava saldırılarını göreceksiniz” demiş ve “Libya’daki Türk pozisyonları ve çıkarlarının hedef alınacağını” duyurmuştu.

Bunun üzerine Ankara’dan “Öyle bir şey olursa Hafter’in karargahı dahil vururuz” cevabı geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi bildiriyor ve her türlü saldırıya karşı en sert şekilde karşılık vereceğimizi vurguluyoruz” dedi.

F-16’LAR HAFTER’İN KARARGAHINI VURUP GERİ GELEBİLİR

Öyle bir durumda Ankara’nın Hafter’e nasıl bir karşılık verebileceğini geçen sene Haziran sonu yine böyle bir tehditle muhatap kalındığında kulak verdiğimiz ilgili isimlerin sözleri üzerinden tahmin edebiliyoruz.

Libya’daki Türk unsurlarının hedef alınması halinde Hafter güçlerinin “meşru hedef” haline geleceği o zaman da vurgulanmıştı.

“Peki, öyle bir durumda ne yapılır” diye sorduğumuzda “Türk savaş uçaklarının İzmir ya da Antalya’dan kalktıktan sonra Akdeniz’deki Uluslararası Hava Sahası’nı kullanarak Libya’ya ulaşabileceği ve oradaki belirlenen hedefleri vurup geri gelebileceği” söylenmişti.

Geçen sene “meşru hedef haline gelirsiniz” dendiğinde Hafter, gözaltına aldırdığı Türk vatandaşlarını hemen serbest bıraktırmıştı.

Yani mesajı alması gerektiği gibi almıştı.

Bugün için de, bu anlamda durum çok farklı değil.

Ancak yeni denklemde karşımıza çıkan sorun, Hafter’in tehditlerinden ziyade Rusların yeni bir meydan okuma türüyle Libya’da boy göstermesi.

Add comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Log In

Aircraft Sale

There are no ads matching your search criteria.

Categories