Home » Commercial » Airbus » A350 » First Turkish Airlines A350 Revealed

Turkish Airlines’ first Airbus A350-900XWB has been revealed! This is the first of 25 Airbus A350s Turkish Airlines currently has on order. The first Turkish Airlines A350, TC-LGA, is expected to be delivered to Turkish Airlines in the coming weeks.

✈ Ishrion Aviation is an Aviation Channel bringing you premium trip reports/reviews and the latest aviation news and developments to your fingertips.
▶️ If you enjoyed this video, make sure to subscribe for the latest aviation news and developments and updates on Turkish Airlines!

👍 Make sure to leave a like! Leave a comment down below!

‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒

SOCIAL MEDIA

📸 Follow Me On Instagram For Aviation Media & Pictures: https://www.instagram.com/ishrion.aviation/ (@ishrion.aviation)
🐤 Follow Me On Twitter: https://twitter.com/IshrionA (@IshrionA)

‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒

✈ Support Me On Patreon: https://www.patreon.com/IshrionAviation

‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒

About Me:
Welcome! This is the Ishrion Aviation YouTube Channel featuring premium trip reports, the latest aviation news, and other aviation content! Make sure to subscribe if this is something you’re interested in!

About the Turkish Airlines A350:
Istanbul-based Turkish Airlines has signed a Memorandum of Understanding (MoU) to acquire 25 A350-900 aircraft plus five options, underlining its strong confidence in the global market-dynamism and growth.
“This significant order will continue to enable our flag carrier to further compete, expand and reach new short and long-range destinations nonstop from our hubs in Istanbul, and Ankara.” said M. İlker Aycı, Turkish Airlines Chairman of the Board and the Executive Committee. “As Turkish Airlines, we are committed to offering our passengers on every route the best flying experience possible and we order on that promise as the Airbus’ A350 XWB provide comfort and convenience in spacious cabins, all matched with seamless reliability.”
“We are extremely proud at Airbus to count Turkish Airlines as a new A350 operator, the world’s most modern and efficient widebody aircraft.” said Eric Schulz, Chief Commercial Officer, Airbus’. ”This order strengthens and expands the long-lasting partnership between Airbus, Turkish Airlines and Turkey overall.”
Turkish Airlines currently operates an Airbus fleet of 167 aircraft with a further 92 A321neo on backlog.
Turkey is an integral part of the Airbus supply chain for almost 20 years, being a partner in all Airbus aircraft programmes, including the prestigious A350 XWB.

İstanbul merkezli Türk Hava Yolları, küresel pazar dinamizmi ve büyümesine olan güçlü güvenin altını çizerek 25 A350-900 uçağı artı beş seçenek elde etmek için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.
“Bu önemli emir, bayrak taşıyıcımızın İstanbul ve Ankara’daki merkezlerimizden kesintisiz yeni kısa ve uzun menzilli yerlere daha fazla rekabet etmesini, genişlemesini ve ulaşmasını sağlamaya devam edecek.” Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı M. İlker Aycı dedi. Türk Hava Yolları olarak yolcularımıza her rotada mümkün olan en iyi uçuş deneyimini sunmayı taahhüt ediyoruz ve Airbus’ın A350 XWB’si geniş kabinlerde kusursuz güvenilirlikle konfor ve rahatlık sağladığından bu sözü veriyoruz. ”
“Airbus’ta, Türk Hava Yolları’nı dünyanın en modern ve verimli geniş uçak uçağı olan yeni A350 operatörü olarak saymaktan gurur duyuyoruz.” Airbus’ın Ticari Sorumlusu Eric Schulz dedi. “Bu emir Airbus, Türk Hava Yolları ve Türkiye genelindeki uzun süreli ortaklığı güçlendiriyor ve genişletiyor.”
Türk Hava Yolları şu anda 167 uçaktan oluşan bir Airbus filosu ve birikmiş işler üzerinde 92 A321neo daha işletiyor.

Türkiye, yaklaşık 20 yıldır Airbus tedarik zincirinin ayrılmaz bir parçası olup, prestijli A350 XWB dahil tüm Airbus uçak programlarında ortaktır.

A350 XWB, en yeni aerodinamik tasarım, karbon fiber gövde ve kanatların yanı sıra yeni yakıt tasarruflu Rolls-Royce Trent XWB motorları ile hava yolculuğunun geleceğini şekillendiren tamamen yeni bir orta boy geniş gövdeli uzun mesafe uçakları ailesidir. Bu son teknolojiler birlikte yakıt yakma ve emisyonlarında yüzde 25 azalma ve önemli ölçüde daha düşük bakım maliyetleri ile rakipsiz operasyonel verimlilik seviyelerine dönüşüyor. Uçağın ferahlık ve sessizliğinin üstünde, daha iyi ortam, tasarım ve hizmetler sunan, üstün konfor ve refah düzeylerine katkıda bulunan ve tüm sınıflardaki yolcular için uçuş deneyimi açısından yeni standartlar belirleyen Hava Sahası kabini.

Video Credits of Turkish Airlines A350 and other Turkish aircraft: Turkish Airlines.

‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒‒

Music:
BausicProductions: Kingdom of Free

#TurkishAirlines #TurkishAirlinesA350 #AirbusA350

17 comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Log In

Categories